Darmowa dostawa od 50,00 zł

Słowniczek pojęć brafitterskich

Pojęcia zostały uporządkowany alfabetycznie! Kliknij w wybrany termin, aby przenieść się do konkretnej definicji!

SPIS TREŚCI:

 1. Balkonetka
 2. Banded (z bawetem) i bandless (bez bawetu)
 3. Bardotka
 4. Bezszwowy (termicznie formowany, ang. t-shirt bra, smooth cup)
 5. Bez fiszbin (ang. soft cup)
 6. Biustonosz do karmienia, "karmnik"
 7. Boczny panel zbierający (ang. side-support)
 8. Braletka (ang. bralet, bralette)
 9. Fiszbiny - biustonosz na fiszbinach (ang. underwired, UW)
 10. Full cup
 11. Half-cup
 12. Multiway, biustonosz multiway, biustonosz z przepinanymi ramiączkami, biustonosz wielofunkcyjny
 13. Plunge
 14. Plus size
 15. Półgorset (ang. longline bra)
 16. Push-up
 17. Semi soft, półusztywniany
 18. Soft, miękki
 19. Spacer, biustonosz spacer, biustonosz 3D
 20. Sportowy
 21. Strapless, bardotka, "bezramiączkowiec"

1. Balkonetka

Krój biustonosza, w którym miseczki zakrywają najwyżej ¾ piersi, nadający się do szerokich, lecz nie bardzo głębokich dekoltów.  

W polskim bieliźniarstwie balkonetkami nazywane są biustonosze o nisko zabudowanych miseczkach, zaokrąglające piersi. Miseczki balkonetek najczęściej szyte są z jednym do trzech pionowych szwów (bez szwów poziomych ani skośnych). Taki krój biustonosza w firmach angielskich najczęściej określany jest nazwą half-cup.  

W terminologii firm angielskich balconette lub balconnet nazywana jest większość biustonoszy o niezbyt zabudowanych miseczkach (niebędących full-cupami ani half-cupami).

 

Freya, balkonetka StarlightFreya, balkonetka Starlight

2. Banded (z bawetem, z kołyską) i bandless (bez bawetu)

Określenia te mówią, w jaki sposób skonstruowany jest dół biustonosza z przodu.  

W biustonoszach typu banded cała przednia część biustonosza jest u dołu połączona jedną taśmą, która przebiega pod miseczkami i pod jego środkiem. Miseczki wraz z fiszbinami umieszczone są w „kołysce”, która stabilizuje całą konstrukcję stanika.  

W biustonoszach typu bandless miseczki jakby „wiszą w powietrzu”, połączone jedynie kawałkiem materiału pośrodku, a ich doły nie są ze sobą złączone. Dlatego bywają nazywane „z wiszącymi fiszbinami”. Taka konstrukcja stanika wygląda lżej, ale jest mniej stabilna.

 

Elomi, biustonosz Lydia bandlessElomi, biustonosz Lydia bandless

 

Elomi, biustonosz Meredith banded
Elomi, biustonosz Meredith banded

3. Bardotka

Biustonosz bardotka to tradycyjne pojęcie używane w dwóch znaczeniach.  

Po pierwsze, bardotka to biustonosz bez ramiączek lub taki, w którym można odpiąć ramiączka i nosić go bez nich (strapless).  

Drugie znaczenie bardotki to biustonosz z ramiączkami, ale mocno eksponujący biust, odsłaniający go w górnej części, o linii dekoltu zbliżonej do poziomej. Dziś powiedzielibyśmy na taki biustonosz half cup albo balkonetka (w znaczeniu używanym przez polskich producentów).

 

Freya, biustonosz Cameo bardotka w znaczeniu: bez ramiączek (strapless)Freya, biustonosz Cameo bardotka w znaczeniu: bez ramiączek (strapless)

4. Bezszwowy (termicznie formowany, ang. t-shirt bra, smooth cup)

Biustonosz bezszwowy to taki, na którym praktycznie nie ma widocznych szwów, przynajmniej od zewnątrz. W praktyce rzadko spotyka się biustonosze całkowicie bezszwowe. Najpopularniejsze są biustonosze o bezszwowych miseczkach, które są termicznie modelowane maszynowo. Takie miseczki mogą być usztywniane (tzw. kopy, zwane też „wytłoczkami” – o takich biustonoszach mówi się „biustonosz na kopie”), miękkie, lub z pianki typu spacer (na kopie, ale wyprodukowanej z materiału spacer).  

Bezszwowe miseczki nie odznaczają się pod ubraniem. Biustonosze o bezszwowych, sztywnych miseczkach nazywane są t-shirt bras, ponieważ świetnie nadają się pod cienkie koszulki i topy. Są też świetne pod białe bluzki i ubrania oficjalne.

 

Fantasie, biustonosz Smoothing t-shirt o bezszwowych miseczkachFantasie, biustonosz Smoothing t-shirt o bezszwowych miseczkach

5. Bez fiszbin (ang. soft cup)

Biustonosze bez fiszbin to biustonosze… pozbawione fiszbin :) Zaliczają się do nich braletki oraz klasyczne kroje o bardziej wymodelowanych miseczkach. Klasyczny biustonosz bez fiszbin zazwyczaj jest bardziej zabudowany od biustonosza na fiszbinach, ponieważ miseczki bez wzmacniającego stelażu, jakim są fiszbiny, potrzebują większej powierzchni, by móc skutecznie „ogarnąć” piersi. Mostek (część biustonosza między miseczkami, łącznik) w biustonoszach bez fiszbin nie musi przylegać do klatki piersiowej, tak jak w biustonoszach z fiszbinami, ponieważ technicznie byłoby to bardzo trudne do uzyskania.  

Biustonosze bez fiszbin są często spotykane w roli biustonoszy sportowych oraz biustonoszy do karmienia.

 

Elomi, biustonosz Cate bez fiszbinElomi, biustonosz Cate bez fiszbin

6. Biustonosz do karmienia, „karmnik”

Biustonosze do karmienia to biustonosze dla osób karmiących piersią. Z reguły mają miseczki odpinane przy ramiączku, tak by umożliwić wyjęcie piersi i nakarmienie dziecka. Biustonosze do karmienia bywają na fiszbinach lub bez, z miseczkami miękkimi bądź usztywnianymi (w tym także z pianki spacer). Biustonosz do karmienia bez fiszbin jest bardziej wskazany w początkowym okresie karmienia, gdy laktacja jeszcze się nie ustabilizowała, a piersi mają zmienną i nieco nieprzewidywalną wielkość. Przy ustabilizowanej laktacji możesz już bezpiecznie dobrać biustonosz do karmienia na fiszbinach.

 

Freya, biustonosz Pure do karmieniaFreya, biustonosz Pure do karmienia

7. Boczny panel zbierający, ang. side-support

Boczny panel zbierający to część miseczki biustonosza. W biustonoszu z bocznym panelem zbierającym (czyli o kroju side-support) miseczka jest przeważnie uszyta z czterech części: górnej, dwóch zszytych ze sobą dolnych, i bocznej – która nazywana jest właśnie bocznym panelem. Znajduje się ona najbardziej z boku miseczki i to z niej wyprowadzone jest ramiączko. Biustonosz uszyty w kroju side-support przeważnie dobrze zbiera piersi z boku, przesuwając je w kierunku środka ciała, co powoduje, że doskonale sprawdza się przy dużych piersiach.

 

Fantasie, biustonosz Jacqueline side-supportFantasie, biustonosz Jacqueline side-support

8. Braletka, bralet, bralette

Braletka to najczęściej biustonosz bez fiszbin, niekiedy będący czymś pośrednim między biustonoszem a topem. Czasem braletki to po prostu delikatne biustonosze o miseczkach w kształcie trójkątów, czasem mają one dodatkowo przedłużony dół, a trójkąty są wydłużone i  sięgają wysoko w kierunku ramion. Do kroju braletki nawiązują czasem biustonosze na fiszbinach, i takie biustonosze też bywają nazywane braletkami.

 

Wacoal, braletka Lace PerfectionWacoal, braletka Lace Perfection

9. Fiszbiny – biustonosz na fiszbinach (ang. underwired, UW)

Biustonosz na fiszbinach to taki, w którym miseczki wyposażone są w fiszbiny – łukowato wygięte druty, osłonięte kanalikami fiszbin. Fiszbiny stanowią stelaż miseczek biustonosza. Sprawiają, że cały biustonosz jest stabilniejszy: lepiej przylega do ciała oraz rozdziela piersi. W dobrze dopasowanym biustonoszu na fiszbinach fiszbiny przylegają do klatki piersiowej między piersiami, bezpośrednio pod nimi oraz po bokach piersi. Fiszbiny nie powinny w żadnym miejscu napierać na piersi. Jeśli tak się dzieje, sprawdź, czy miseczki twojego biustonosza nie są zbyt małe. W dobrym biustonoszu nie powinnaś czuć nacisku fiszbin.  

Fiszbiny mogą mieć różną formę i długość, zależnie od kroju biustonosza. Na przykład, w biustonoszu typu plunge fiszbiny są krótsze pośrodku, aby umożliwić noszenie głębszego dekoltu.

10. Full cup

Termin full cup ma dwa znaczenia.  

Pierwsze (międzynarodowe) - to biustonosz o pełnych miseczkach – czyli po prostu zabudowanych, zakrywających niemal całe piersi. Full-cupy są wysokie na mostku i nie nadają się pod głębsze dekolty. Najlepiej sprawdzają się przy dużych biustach oraz w przypadku piersi wiotkich, po ciąży lub utracie wagi.  

Nazwę full cup stosują też polscy producenci, ale w innym znaczeniu. W polskich firmach bieliźniarskich full cup to biustonosz o miseczkach w całości usztywnianych pianką gorseciarską.

 

Elomi, biustonosz Cate full cup na fiszbinachElomi, biustonosz Cate full cup na fiszbinach. Jest to full cup w znaczeniu pełnej, zabudowanej miseczki.

11. Half-cup

Dosłownie (z ang.): pół-miseczka. Half-cup to krój biustonosza, który w teorii odsłania górną połowę piersi. W praktyce, zwłaszcza w przypadku większych rozmiarów miseczek, half-cup zakrywa nieco większą ich część. Half-cupy zwykle mają miseczki szyte z jednym lub kilkoma szwami pionowymi (bez szwów poziomych), dzięki czemu zaokrąglają piersi i efektownie eksponują je w szerokich dekoltach.  

Polskie firmy bieliźniarskie szyte przez siebie half-cupy często nazywają -> balkonetkami.

 

Fantasie, biustonosz Marianna half-cupFantasie, biustonosz Marianna half-cup

12. Multiway, biustonosz multiway, biustonosz z przepinanymi ramiączkami, biustonosz wielofunkcyjny

Biustonosz multiway, nazywany też „biustonoszem wielofunkcyjnym”, to biustonosz, w którym ramiączka można odpiąć i przepinać na różne sposoby, np. krzyżować na plecach. Czasem można go też nosić w ogóle bez ramiączek (biustonosz strapless). Biustonosz z przepinanymi ramiączkami można dostosować do różnych niestandardowych dekoltów, np. do kreacji z ramiączkiem na szyi albo topów typu bokserka.

13. Plunge

Biustonosz plunge to krój biustonosza przeznaczony do głębszych dekoltów. Ma on niską część środkową (mostek, zwany też łącznikiem), co powoduje, że nie wystaje z głębszego dekoltu. Biustonosze plunge mogą być miękkie lub usztywniane, ale większość modeli tego typu jest usztywniana, często o bezszwowych (termicznie modelowanych) miseczkach. Żeby biustonosz plunge dobrze podtrzymywał biust i by piersi z niego nie wypadały, musi mieć dobrze dobrany rozmiar miseczek – fiszbiny pośrodku powinny przylegać do klatki piersiowej, nawet jeśli są bardzo krótkie.

 

 Freya, Deco plunge, biustonosz plunge o usztywnianych bezszwowych miseczkach. Freya, Deco plunge, biustonosz plunge o usztywnianych bezszwowych miseczkach

14. Plus size

Mówiąc o biustonoszach plus size mamy na myśli zazwyczaj biustonosze w większych rozmiarach pod biustem – powyżej rozmiaru 85 oraz dostosowane do szerszej ramy ciała. Sam duży rozmiar miseczki nie oznacza jeszcze, że mamy typową sylwetkę plus size – o tym decyduje raczej rozmiar pod biustem.  

Biustonosze plus size, oprócz tego, że mają duże rozmiary, są skrojone tak, by było w nich wygodnie osobom o większych wymiarach, a więc uwzględniają także większy rozstaw piersi, większą ilość tkanki tłuszczowej w okolicach pach (wygodny podkrój pod pachą) i na plecach (szerszy tył). Materiały biustonoszy marek plus size także przewidują nieco większe obciążenia. Jedną z najbardziej cenionych marek biustonoszy plus size jest brytyjska marka Elomi.

 

Elomi, biustonosz Matilda. Biustonosz plus size o kroju plunge.Elomi, biustonosz Matilda. Biustonosz plus size o kroju plunge

15. Półgorset (ang. longline bra)

Półgorset to biustonosz z przedłużoną dolną częścią, co nadaje mu wygląd krótkiego gorsetu. Podobne przedłużenie mają też niekiedy braletki (lekkie biustonosze bez fiszbin). Półgorsety mają szeroki pas tylny i w związku z tym zapięcie na 4 i więcej haftek. W klasycznym wydaniu półgorset (longline) wysmukla optycznie sylwetkę i bywa także noszony w roli topu, np. pod żakiet czy kardigan, na mało formalne okazje.

 

 Freya, półgorset (biustonosz longline) Fancies. Freya, półgorset (biustonosz longline) Fancies

16. Push-up

Push-up to biustonosz, w którym miseczki mają za zadanie powiększyć optycznie piersi, zebrać je do dekoltu i zbliżyć do siebie tworząc „dolinkę”. Zwykle biustonosze push-up są usztywniane. Często mają krój plunge (czyli z niskim łączeniem pośrodku, do głębokich dekoltów), ale bywają też nieco wyżej zabudowane.  

Najczęściej miseczki push-upa mają w dolnej części wypełnienie, które podnosi piersi i sprawia, że wydają się większe. Może ono być piankowe, żelowe lub powietrzne, często ma też postać wyjmowanych wkładek z gąbki lub innych materiałów, wówczas miseczki mają od wewnątrz kieszonki na wkładki. Różnego rodzaju wkładki do biustonoszy można też kupić oddzielnie.

 

b.tempt’d, biustonosz b’wow’d push-upb.tempt’d, biustonosz b’wow’d push-up

17. Semi soft, półusztywniany

Biustonosze półusztywniane (semi soft) mają miseczki w dolnej części usztywnione, najczęściej pianką gorseciarską, a w górnej – z miękkiego materiału, jak koronka czy tiul. Dzięki temu dają stabilne podtrzymanie piersiom, a jednocześnie wyglądają lekko dzięki przejrzystości u góry. Ponadto miękki materiał może lepiej dostosowywać się do niektórych kształtów piersi (np. wiotkich, opadających), niż sztywna pianka, co jest cenioną zaletą tego typu staników.

 

Ava, biustonosz Novato semi softAva, biustonosz Novato semi soft

18. Soft, miękki

Biustonosz soft to biustonosz o miękkich miseczkach, tj. nieusztywnianych. Termin soft, mimo że jest słowem angielskim, jest stosowany przez polskich producentów bielizny. Nie pomyl go z angielskim soft cup, co oznacza biustonosz bez fiszbin. Soft to z reguły biustonosz na fiszbinach.

 

Ava, biustonosz Manche soft side-supportAva, biustonosz Manche soft side-support

19. Spacer, biustonosz spacer, biustonosz 3D

Spacer, dzianina spacer, pianka spacer, materiał spacer, dzianina dystansowa – to nazwa specjalnego materiału, z którego szyte są miseczki biustonoszy. Często nazywa się tak także biustonosze z miseczkami szytymi z tego materiału. Dzianina spacer składa się z 2 warstw materiału, pomiędzy którymi znajduje się trzecia warstwa dystansowa, złożona z pionowych włókienek, między którymi są puste przestrzenie. Dzięki temu pianka ta jest przepuszczalna dla powietrza, dość miękka i lekko elastyczna. Miseczki z dzianiny spacer są tłoczone termicznie (bezszwowe). Biustonosze spacer są lekkie, przewiewne - „oddychające”, szybkoschnące, dostosowują się do kształtu piersi dzięki lekko elastycznym miseczkom i dzięki temu są bardzo wygodne. Nie można jednak od nich oczekiwać mocnego modelowania biustu.

 

Fantasie, biustonosz spacer Rebecca LaceFantasie, biustonosz spacer Rebecca Lace

20. Sportowy

Biustonosz sportowy to taki, który służy do uprawiania aktywności fizycznej. Nie mylmy go z rozciągliwymi topami, które można czasem kupić w sklepach pod tą nazwą! Biustonosz sportowy z reguły ma taki sam system rozmiarów, jak zwykłe staniki, czyli dobieramy go według rozmiaru pod biustem i rozmiaru miseczki. Tylko taki sposób dobierania gwarantuje, że będzie on skutecznie podtrzymywał twoje piersi w czasie ruchu. Biustonosz do biegania powinien unieruchomić piersi tak, by nie podskakiwały. Gra bardzo ważną rolę przy uprawianiu sportu – dobry stanik sportowy można porównać do dobrych butów.  

Staniki sportowe bywają na fiszbinach lub bez, o miseczkach miękkich lub usztywnianych pianką. Są zwykle mocniej zabudowane dla skuteczniejszego podtrzymywania biustu, mają szerokie, wygodne ramiączka. Bielizna sportowa jest zwykle uszyta z oddychających materiałów, odprowadzających wilgoć od ciała, podobnie jak odzieży sportowa.

 

Freya, Sonic biustonosz sportowyFreya, Sonic biustonosz sportowy

21. Strapless, bardotka, „bezramiączkowiec”

Strapless oznacza dosłownie biustonosz bez ramiączek. Chodzi o biustonosze, które podtrzymują piersi bez pomocy ramiączek i w związku z tym mogą być noszone do kreacji z odkrytymi ramionami, w których ramiączka zakłócałyby wygląd całości. „Bezramiączkowce” są pożądane szczególnie w przypadku wydekoltowanych sukni wieczorowych albo do sukni ślubnych. Najczęściej są to biustonosze usztywniane, często o bezszwowych miseczkach.  

Niektórzy wciąż sądzą, że biustonosz z odpinanymi ramiączkami nie sprawdzi się przy dużym biuście. To nieprawda. Obecne technologie pozwalają bez problemu wyprodukować biustonosz bez ramiączek na duży biust. Rozmiary biustonoszy strapless dochodzą nawet do miseczki M. Aby jednak strapless dobrze spełniał funkcję, podtrzymywał biust i nie opadał, musi być we właściwie dobranym rozmiarze.

 

 Fantasie, biustonosz Bronte strapless, biustonosz ślubny Fantasie, biustonosz Bronte strapless, popularny  biustonosz ślubny

Zobacz także

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Czy mój biustonosz na 100% pasuje?

Tabele rozmiarowe producentów

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 255 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
Biustonosz świetny dla dużych piersi. U mnie 80j (36gg). Bardzo szybka dostawa. Polecam biustonosz i sklep.
2024-02-27
Towar zgodny z opisem i zdjęciami, bardzo dobra jakość i rozmiar zgodny.
pixel